Felhívás a Sic Itur ad Astra 80. számához

2023.02.11.
Felhívás a Sic Itur ad Astra 80. számához
A Sic Itur ad Astra szerzők jelentkezését várja a civil társadalom és társadalmi önszerveződés problematikáit tárgyaló lapszámához.

Napjainkban az egymást követő krízisek, a pandémia és az azzal összefüggésben jelentkező társadalmi-gazdasági válság, majd a 2022 elején kitört orosz–ukrán háború nyomán világszerte, így Magyarországon is egyre inkább felértékelődött a civil kezdeményezések szerepe, és ennek megfelelően a politikai-társadalmi érdeklődés is e szervezetek irányában. A lapszámban megjelenő, a civil társadalom működésére, hierarchiájára, korlátaira és a mindenkori hatalommal való konfliktusaira reflektáló tanulmányok az általuk vizsgált problémát történeti-társadalmi kontextusba helyezve, de lehetőség szerint a jelenkori folyamatokkal is összefüggésben tárgyalják. A lapszám, a folyóirat hagyományaihoz híven, teret kíván adni a fiatal kutatóknak és az újabb, kritikai igényű kutatásoknak is. Az interdiszciplinaritás igényét szem előtt tartva pedig várja különböző szakterületekről – történettudomány, néprajz, kulturális antropológia, irodalomtudomány, szociológia, vizuális kultúra, médiatudomány – érkező mesterszakos és PhD hallgatók, fiatal és senior kutatók írásait egyaránt.

Olyan elméleti igényességgel megírt, interdiszciplináris módszerekkel dolgozó, tényleges párbeszédre invitáló, problémaorientált tanulmányokat várunk maximum 40–60,000 leütés terjedelemben, amelyek a következő témák valamelyikére reflektálnak:

● polgári önszerveződés, egyesületek
● a civil önszerveződés határai: szakszervezetek, vállalatok, a szakmai érdekérvényesítés szervei és fórumai
● a civil társadalom szerkezete, hierarchiája
● a civil társadalom szerepe a társadalmi nivellálódásban
● a nők társadalmi helyzetére, sajátos problémáira reagáló szerveződések (családon belüli és nők elleni erőszak, szülészeti erőszak, elszegényedés)
● korspecifikus kérdésekre reflektáló szervezetek (gyermekvédelem, idősügy)
● az egészségi állapothoz kapcsolódó társadalmi szerveződések – különös tekintettel a biológiai állampolgárság fogalmára – és ezek regionális sajátosságai
● kisebbségek és önszerveződés
● a civilek szerepe a menekültválságok kezelésében
● állatvédelem (állatkínzás elleni civil fellépés, állatmentés, állatjogok)
● a civil társadalom „sötét oldala” (önszerveződő erőszakszervezetek, politikai támogatással működő álcivil szervezetek)

Az 1500–2000 leütés terjedelmű absztraktokat 2023. március 20-ig várjuk a felelős szerkesztők, Lászlófi Viola (laszlofiv@ceu.edu), Svégel Fanni (fanni.svegel@hotmail.com) és Kovács Janka (kovacs.janka@abtk.hu) e-mail címére. A tanulmányok mellett a fenti tematikához illeszkedő recenziókat, könyvismertetéseket is várunk maximum 10.000 leütés terjedelemben.

Az absztraktok elfogadásáról a felelős szerkesztők 2023. április 11-ig döntenek a rendelkezésre álló helyek és a tematikához való illeszkedés alapján. A tanulmányok leadási határideje: 2023. június 15.