Első Nőtörténeti Doktori Konferencia

Első Nőtörténeti Doktori Konferencia
10/03

2024. október 03. 09:00 - 18:00

ELTE BTK Történeti Intézet Szekfű Gyula Könyvtár (1088 Budapest, Múzeum krt. 6–8. I. em. 115.)

10/03

2024. október 03. 09:00 - 18:00

ELTE BTK Történeti Intézet Szekfű Gyula Könyvtár (1088 Budapest, Múzeum krt. 6–8. I. em. 115.)


Megrendezi első doktori konferenciáját az ELTE Nőtörténeti Kutatóközpontja.

Az ELTE különböző intézeteiben korábban egymástól elszigetelten folytak nőtörténeti kutatások, és ugyanígy az oktatásban is a legkülönbözőbb típusú kurzusok formájában időről-időre megjelent a nőtörténeti tematika. Az elmúlt évtizedben az európai és amerikai egyetemek szervezetrendszerében történt átrendeződési folyamatok, a nemzetközi, de egyre inkább a hazai pályázatkiírások a jól szervezett teammunkában folyó, egy-egy társadalmi jelenség hosszú időtartamú, multidiszciplináris vizsgálatára fókuszáló kutatási és oktatási programok irányában mutatkozó megnövekedett igény jelzői.

E tekintetben hiánypótló vállalkozás a Nőtörténeti Kutatóközpont létrehozása, amely intézményes hátteret biztosít az ELTE/BTK BA, MA, PhD szintű graduális és doktori képzéseken folyó oktatási tevékenység célirányos összehangolásához, hazai és nemzetközi tudományos kooperációk kiépítéséhez, a kutatások eredményeinek a szűkebb szakmai és tágabb nyilvánosság felé történő közvetítéséhez.

A kutatóközpont első konferenciáján az érdelődők előadásokat hallgathatnak meg többek között a politikai rendőrség és a postaszolgálat női tagjairól, a női viseletek alakulásáról, Szekeres Margit iskolaalapítóról és Boba Idula történetíróról, valamint részt vehetnek  a Nők a kelet-közép-európai irodalmi kánonban című kerekasztal-beszélgetésen is.

Az eseményt Varga Zsuzsanna, az Új- és Jelenkori Magyar Történeti Tanszék vezetője nyitja meg, köszöntőt mond Horn Ildikó, a Történeti Intézet igazgatója.

Teljes program