Kréz Gellért Pro Scientia Aranyérmet kapott

Kréz Gellért a 2021/22-es tanévben kezdte meg egyetemi tanulmányait, tehát immár közel négy éve az ELTE BTK, valamint az Eötvös Collegium hallgatója. Az OTDK-n azonban már középiskolásként részt vett, 2021-ben, amikor az OKTV-n elért első helyezése lehetővé tette, hogy az egyetemisták között is megmérettesse magát. Az eredmény egy harmadik helyezés lett a 35. OTDK Had- és Rendészettudományi Szekciójában. Kiemelkedő teljesítményét Pro Scientia Junior díjjal is jutalmazták.
Egyetemi hallgatóként a 36. (2023) és a 37. (2025) OTDK-n is első helyezést ért el tagozatában. Az idei OTDK-ra benyújtott pályamunkáját és szegedi előadását (Görgei Artúr kettős ábrázolása Bátori Schulcz Bódog honvéd ezredes visszaemlékezéseiben) a szakma legjobbjai (bírálóként Hermann Róbert és Pete László, illetve a Fónagy Zoltán által elnökölt zsűri tagjai) 100-ból 100 pontra értékelték.
Kréz Gellért mögött többéves kutatási tapasztalat áll. Munkája intenzitását és sikerességét bizonyítja a számos hazai és külföldi (bécsi) közgyűjteményben végzett kutatás során feldolgozott – magyar és német nyelvű – anyagok és az így megszerzett információk mennyisége, illetve azok elemzésének mélysége.
Kiemelendő továbbá, hogy Kréz Gellért eredményeit tudományos és ismeretterjesztő formában egyaránt közzétette, az ország több pontján tartott róluk előadást, így azok a szélesebb rétegek számára is megismerhetővé váltak. Egy szemináriumi óra keretében pedig további hallgatókat igyekezett megnyerni a tudományos kutatásnak.
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) 1988-ban elhatározta, hogy az egyetemisták és a főiskolások alkotókészségének kibontakoztatása, szaktudásának elmélyítése, a tehetség, az egyéni teljesítmények jobb megbecsülése és elismerése céljából Pro Scientia Aranyérem és Pro Arte Aranyérem, a tudományos diákköri tevékenységet folytató, középiskolás korban kimagasló eredményeket elérő diákok elismerésére Junior Pro Scientia Aranyérem kitüntetést alapított.
Pro Scientia, Pro Arte és Junior Pro Scientia Aranyérem kitüntetésben részesülhet az a fiatal, aki tanulmányai során és az általa választott szakmai területen kiemelkedő teljesítményt nyújtott, és arról pályamunkák, előadások vagy irodalmi, művészeti és tudományos alkotások formájában számot adott. Az Aranyérem tehát nem egy-egy konferencián bemutatott előadást, pályamunkát ismer el, hanem a hallgatói összteljesítmény alapján a kiemelkedő egyéniséget. Az első odaítélést (1989) követően két évenként országosan 45 Pro Scientia Aranyérem mellett, 2003-tól egy Junior Pro Scientia Aranyérem, 2005-től további két Pro Arte Aranyérem kerülhet kiosztásra. A Junior Pro Scientia Aranyérem akkor ítélhető oda, ha legalább 30 középiskolás diák mutat be pályamunkát az aktuális Országos Tudományos Diákköri Konferencián.
A kitüntetést megalapítása óta minden alkalommal az Országos Tudományos Diákköri Tanács elnöke a Magyar Tudományos Akadémia elnökével közösen adja át a kitüntetett fiataloknak, és erre az ünnepélyes eseményre hagyományosan a Magyar Tudományos Akadémia Dísztermében kerül sor.
A kitüntetésben részesülők az Aranyérmet díszdobozban elhelyezve veszik át, amelyhez egy kisméretű, az érem főmotívumát tartalmazó, aranyozott-tűzzománc kitűző is tartozik. Az érem odaítéléséről szóló, díszmappában elhelyezett oklevelet az Országos Tudományos Diákköri Tanács elnöke, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke és az oktatásért felelős miniszter írja alá.
Pro Scientia Aranyérem, Pro Arte és Junior Pro Scientia Aranyérmesek - 2025