Miért éppen a zsidók? A zsidó siker és kudarc feltalálása Magyarországon

2024.04.05.
Miért éppen a zsidók? A zsidó siker és kudarc feltalálása Magyarországon

Megjelent Bolgár Dániel (Gazdaság- és Társadalomtörténeti TanszékMiért éppen a zsidók? A zsidó siker és kudarc feltalálása Magyarországon című kötete.

Török András ajánlója: „Minden, amit »a tudomány mai állása szerint« tudni lehet a magyar zsidókról, de eddig nem illett megkérdezni… Ez a könyv nem hiányozhat egyetlen anti- vagy filoszemita polcáról sem. Sőt. Haszonnal forgathatják a »belgák«, azaz a rendes, elfogulatlan emberek is. Amikor a kéziratot letettem, megingott bennem bölcs, nem zsidó barátom eddig zsinórmértéknek használt ítélete: »Nem, a zsidók nem olyanok, mint a nem zsidók. Ám ugyanolyan jogok dukálnak nekik«. (A második felét fenntartom, bár így már redundáns, nem?)”

Pető Péter ajánlója: „Az olvasó a legszigorúbban vegye tudomásul, hogy különleges intellektuális kalandban lesz része, ha ezt a kötetet olvassa. Már csak azért is, mert a legeredetibb magyar történészek egyike írta. Ennek köszönhetően kerülhet elénk a különleges felvetés, hogy valójában mi a zsidók sikerének a titka. S ennek köszönhetően fordulhat elő, hogy legvégülis arról gondolkodunk majd, mekkora a képzelet hatalma a valóságban. Megrendítően szép látni, ahogyan egy történész tudományos eszköztárral tárja fel e csodálatos birodalmak mélyen demokratikus kapcsolatát. Már amennyiben végül úgy néz majd ki: a képzelet, ahogyan a valóság, mindenkié.”

Fenyves Katalin ajánlója: „Bár a zsidókkal foglalkozó magyarországi történetírás nem nélkülözi a jeles hagyományokat, Bolgár Dánielnek ez az üdítően újszerű, mindenféle elfogultságra fittyet hányó, a patinás és újabb keletű elméletek kíméletlen kritikáját a források aprólékos elemzésével ötvöző munkája más utakon halad. Sokkal jobban emlékeztet a nála másfél generációval idősebb amerikai és izraeli történetírók (így Daniel Boyarin, Sander Gilman, Moshe Rosman) gyakran tabudöntögető írásaira, nem utolsósorban azáltal, hogy minden komoly kutatói erénye mellett legalább annyira, de olykor még azoknál is inkább szórakoztató. Mivel pedig a vizsgálódása tárgyául választott kérdéshez előítéletek és magyarázatkísérletek sokasága tapad, olvasója különös intellektuális izgalommal követheti fejtegetéseit, amikor újabb és újabb szempontok figyelembe vételével szedi ízekre a »zsidó siker« mitológiáját.”

Tartalom